Jak wyczyścić piekarnik? Poznaj garść sprawdzonych sposobów

Doczyszczanie domowych powierzchni często bywa żmudnym i uciążliwym procesem. Nie zawsze zabrudzone powierzchnie poddają się bez walki. Jednym ze sprzętów, który wymaga regularnego czyszczenia, jest piekarnik. Jest to akcesorium, które używamy na co dzień, więc warto pilnować starannego mycia. Jak wyczyścić piekarnik, by lśnił blaskiem nowości? Istnieje szereg prostych i bardziej skomplikowanych sposobów, które możesz przetestować. W tym artykule przedstawimy te najskuteczniejsze.

Zanim dowiesz się, jak wyczyścić piekarnik... odkryj jego zadania!

Praca, jaką wykonuje piekarnik, jest dla nas nieoceniona. Wypiekanie ciast, przygotowywanie obiadów i smacznych przekąsek — ten sprzęt nie ma łatwego życia! Warto wyobrazić sobie każdą z czynności, by zdać sobie sprawę ze skali brudu, jaki powstaje. Podczas pieczenia w wysokiej temperaturze, tłuszcz z potraw osadza się na ścianach urządzenia. Ryby, mięso czy zamarynowane warzywa to produkty, które poddawane są termicznej obróbce. Wśród licznych funkcji piekarnika można wyróżnić:

- tradycyjne pieczenie z zastosowaniem wysokiej temperatury,

- obróbka przy pomocy termoobiegu,

- pieczenie w niskiej temperaturze,

- grill,

- rozmrażanie już gotowych produktów,

Od czego zacząć? Schemat działania

Plama plamie nie równa. Przystępując do pracy, najpierw oceń, z jakim rodzajem zanieczyszczeń masz do czynienia. Zabrudzenia sprzed chwili są łatwiejsze do wyszorowania niż kilkutygodniowe zacieki. Istotne jest również czyszczenie w pełni wystudzonego urządzenia. Nagrzany piekarnik może Cię oparzyć, a środki, które zastosujesz, nie będą działać właściwie. Istnieje także ryzyko zatrucia oparami substancji, które wytrącą się pod wpływem wysokiej temperatury. Warto również zabezpieczyć okolice sprzętu przed dodatkowymi zabrudzeniami. Jak skutecznie wyczyścić piekarnik? Nie zapomnij o wyjęciu z niego wszystkich elementów — blach, rusztów czy patelni. Każdy komponent należy czyścić odrębnie. Ważne jest także zabezpieczenie dłoni, więc zaopatrz się w gumowe rękawiczki.

Jak wyczyścić piekarnik przy pomocy domowych patentów?

Wśród modeli piekarników dostępnych w sklepach znajdują się egzemplarze z funkcją samoczyszczenia. Czy jest to wystarczający zabieg, by efektywnie wyczyścić piekarnik? W wielu przypadkach — owszem. Jednak może okazać się, że będziesz potrzebować bardziej zdecydowanych środków. Do polerowania powierzchni sprzętu możesz użyć gotowych preparatów. A może skorzystasz z domowych rozwiązań?

Wykorzystaj wodę i składnik obecny w każdej kuchni

Niektórzy są zdania, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. I w wielu sytuacjach mają rację. Jak wyczyścić piekarnik, wykorzystując domowe artykuły? Jedną z tradycyjnych metod jest zastosowanie wody i octu. W tym celu umieść naczynie żaroodporne wypełnione wodą we wnętrzu piekarnika. Następnie uruchom termoobieg. Pozwól cieczy pracować kilkanaście minut i wyłącz urządzenie. Teraz przemyj je wodą z dodatkiem octu. Możesz też użyć funkcji pary. Rozgrzej piekarnik do 140 stopni, włóż naczynie z wodą i odczekaj kilka minut. Jak sprzęt wystygnie, możesz przystąpić do czyszczenia.

A może wolisz wykorzystać sodę? Dwie łyżki sypkiego produktu nasyp na ściereczkę. Możesz też rozpuścić je w misce z ciepłą wodą. Z zabrudzeniami równie skutecznie poradzi sobie cytryna. Wyciśnij z niej sok i rozpuść go w dwóch szklankach wody. Naczynie z mieszanką włóż do piekarnika i podgrzej, aż mikstura będzie wrzeć. Brud łatwo odejdzie od ścianek, a piekarnik wypełni świeży, cytrynowy zapach.

Wykorzystaj innowacyjne technologie, czyli jak sprawnie wyczyścić piekarnik

Efektywną pielęgnację przyniosą również gotowe środki czystości. Wśród skutecznych środków możesz znaleźć mleczka, płyny czy spray na bazie amoniaku. Dla osób, które nie przepadają za ręcznym czyszczeniem, idealne okażą się nowoczesne cuda techniki. Istnieją również akcesoria, które ułatwią Ci usuwanie kłopotliwych zanieczyszczeń. Jednym z nich jest elektryczna szczotka obrotowa. Jak wyczyścić piekarnik, używając tego rodzaju sprzętu? Wspomniane narzędzie pracuje z prędkością 300 obrotów na minutę. Dzięki nakładkom szczotkowym potrafi dotrzeć w najbardziej problematyczne strefy. Najbardziej uniwersalna jest nakładka półokrągła. Przy jej pomocy doczyścisz zaschnięte plamy z tłuszczu i inne zanieczyszczenia. Samo sprzątanie jest naprawdę wygodne, również za sprawą przedłużającego trzonka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl